2019 Mill Valley Film Festival Schedule

MVFF Cover

 

Bold indicates a special event. See the MVFF website for more info about the films and tickets.

 

THURSDAY OCT 3

RAFAEL

7:00pm Just Mercy 161 min

SEQUOIA

7:00pm Just Mercy 161 min

LARKSPUR LANDING

7:00pm The King 133 min

 

FRIDAY OCT 4

RAFAEL

3:45pm August 85 min

5:00pm The Dog Doc 101 min

6:00pm The Gasoline Thieves 93 min

6:30pm Amateurs 102 min

8:00pm Spotlight: Conversation with Olivia Wilde 90 min

8:45pm Marighella 155 min

9:30pm 5@5 Stone Flower 88 min

SEQUOIA

5:00pm The Gift: The Journey of Johnny Cash 94 min

5:15pm The Cave 96 min

7:30pm Portrait of a Lady on Fire 119 min

8:00pm Knives Out 130 min

LARK THEATRE

6:00pm The Swallows of Kabul 82 min

8:45pm The Kingmaker 100 min

LARKSPUR LANDING

6:00pm 5@5 Feels Like Fire 65 min

6:15pm Autonomy 80 min

8:15pm Watch List 96 min

8:45pm Journey to Hokusai 80 min

SATURDAY OCT 5

RAFAEL

11:00am Synonyms 123 min

11:15am Journeys Beyond the Cosmodrome 95 min

12:00pm Amra and the 2nd Marriage 95 min

2:15pm Making Waves: The Art of Cinematic Sound 95 min

2:45pm Blue Hour 92 min

3:00pm Rewind 87 min

5:00pm Sorry We Missed You 100 min

5:30pm 39ó 71 min

6:00pm Autonomy 80 min

8:00pm Dolemite Is My Name 118 min

8:30pm The Body Remembers … 105 min

8:45pm The Hi De Ho Show 90 min

SEQUOIA

11:00am 5@5 Life is for Living 92 min

11:15am Out Stealing Horses 122 min

1:45pm The Whistlers 97 min

3:45pm Olympic Dreams 83 min

4:45pm Where’s My Roy Cohn? 97 min

7:00pm Harriet 125 min

7:30pm The Lighthouse 140 min

LARK THEATRE

11:15am The Lure of This Land 90 min

2:00pm The Conductor 137 min

6:00pm Little Joe 105 min

8:45pm A Tramway in Jerusalem 94 min

LARKSPUR LANDING

11:00am As the World Toons 77 min

11:15am The Swallows of Kabul 82 min

1:30pm August 85 min

2:00pm Fresh & Fearless 83 min

4:30pm Watch List 96 min

4:45pm Chuskit 89 min

7:30pm The Gasoline Thieves 93 min

8:00pm Pomegranate Seeds… 89 min

PACIFIC FILM ARCHIVE

4:30pm Why Can’t I Be Me?… 93 min

7:00PM Marighella 155 min

OUTDOOR ART CLUB

9:00am Mind the Gap Summit (start)

2:45pm No Time to Waste 75 min

SUNDAY OCT 6

RAFAEL

11:00am ¡Viva los Niños! 86 min

11:45am Team Marco 92 min

12:00pm Journey to Hokusai 80 min

2:30pm Inmate #1: The Rise of Danny Trejo 133 min

5:30pm Jojo Rabbit 108 min

5:45pm The Prince 96 min

6:00pm Subira 99 min

8:15pm Pain and Glory 113 min

8:30pm The Invisible Life of Eurídice Gusmão 139 min

8:45pm Hava, Maryam, Ayesha 86 min

SEQUOIA

11:15am The Story of Plastic 89 min

1:15pm The Reformer. Zwingli:… 128 min

2:00pm What Do You Believe Now? 68 min

4:30pm You Say You Want a Revolution? 80 min

5:00pm Clemency 143 min

7:30pm Parasite 132 min

8:30pm Synonyms 123 min

LARK THEATRE

12:00pm Frankie 100 min

3:15pm Driveways 83 min

6:00pm Varda by Agnès 115 min

9:00pm The Gift: The Journey of Johnny Cash 94 min

LARKSPUR LANDING

12:30pm Phil Tippett: Mad Dreams… 80 min

2:15pm Thousand Pieces of Gold 105 min

3:00pm A Tramway in Jerusalem 94 min

5:15pm Rewind 87 min

5:45pm Noah Land 109 min

8:00pm The Conductor 137 min

8:30pm Show Me What You Got 101 min

PACIFIC FILM ARCHIVE

5:00pm The Kingmaker 100 min

7:30pm The Whistlers 97 min

OUTDOOR ART CLUB

11:30am Panel: The Story of Plastic 90 min

2:45pm Workshop: Get the Kids in the Pictures! 90 min

 

MONDAY OCT 7

RAFAEL

2:30pm The Reformer. Zwingli: A Life’s Portrait 128 min

3:00pm Pomegranate Seeds: Voices and Visions from Iranian Women 89 min

4:00pm Clemency 113 min

6:00pm Cherry Blossoms & Demons 115 min

7:00pm Seberg 126 min

9:00pm Carmilla 96 min

SEQUOIA

11:15am Making Waves: The Art of Cinematic Sound 95 min

11:30am The Dog Doc 101 min

2:30pm Windows on the World 109 min

5:30pm 5@5 Stone Flower 88 min

7:00pm Serendipity 76 min

8:00pm Bacurau 131 min

LARK THEATRE

5:30pm Out Stealing Horses 122 min

8:45pm By the Grace of God 137 min

LARKSPUR LANDING

6:00pm The Body Remembers When the World Broke Open 105 min

6:15pm 5@5 Daughter of the Night 69 min

8:45pm The Invisible Life of Eurídice Gusmão 139 min

9:00pm Hava, Maryam, Ayesha 86 min

TUESDAY OCT 8

RAFAEL

11:30am Carmilla 96 min

2:30pm You Say You Want a Revolution? 80 min

3:00pm The Story of Plastic 89 min

3:15pm Parasite 132 min

5:30pm A Girl from Mogadishu 112 min

6:15pm Right to Harm 86 min

6:30pm The Irishman 210 min

8:30pm Cherry Blossoms & Demons 115 min

9:00pm 5@5 Daughter of the Night 69 min

SEQUOIA

12:00pm Where’s My Roy Cohn? 97 min

12:45pm Olympic Dreams 83 min

2:30pm Pain and Glory 113 min

3:30pm Seberg 96 min

5:30pm My Friend Fela 92 min

6:30pm 63 Up 163 min

8:00pm The Traitor 145 min

LARK THEATRE

6:00pm Scheme Birds 90 min

8:30pm Ema 102 min

LARKSPUR LANDING

6:00pm 5@5 Smooth 69 min

6:15pm Song Without a Name 97 min

9:00pm Bacurau 131 min

WEDNESDAY OCT 9

RAFAEL

11:15am Ema 102 min

2:15pm Subira 99 min

3:00pm Portrait of a Lady on Fire 119 min

5:15pm From Wounded Knee to Standing Rock: A Reporter’s Journey 90 min

6:00pm What Do You Believe Now? 68 min

7:00pm Waves 160 min

8:15pm Animals 109 min

8:45pm 5@5 Smooth 69 min

SEQUOIA

11:30am Knives Out 130 min

1:00pm Song Without a Name 97 min

2:30pm Harriet 125 min

5:30pm The Remix: Hip Hop X Fashion 67 min

5:45pm A Girl from Mogadishu 112 min

8:00pm Honey Boy 93 min

9:00pm Sorry We Missed You 100 min

LARK THEATRE

6:00pm Flesh Out 94 min

8:45pm The MisEducation of Bindu 92 min

LARKSPUR LANDING

6:00pm 5@5 Feels Like Fire 65 min

6:15pm Stop the Presses!: Memos from the Fourth Estate 87 min

8:15pm Beanpole 130 min

9:00pm Amateurs 102 min

PACIFIC FILM ARCHIVE

7:00pm Journeys Beyond the Cosmodrome 95 min

THURSDAY OCT 10

RAFAEL

2:45pm Right to Harm 86 min

3:15pm Jojo Rabbit 108 min

6:00pm 37 Seconds 115 min

6:15pm The Great 14th… 82 min

8:45pm 5@5 Night Hunting Time 80 min

9:00pm The Aeronauts 101 min

9:15pm Blue Hour 92 min

SEQUOIA

11:00am The Traitor 145 min

11:45am Scheme Birds 90 min

2:15pm Honey Boy 93 min

2:45pm By the Grace of God 137 min

5:15pm You Gave Me a Song: The Life and Music of Alice Gerrard 78 min

6:00pm Frankie 100 min

8:00pm Coup 53 120 min

8:30pm Öndög 97 min

LARK THEATRE

6:00pm And Then We Danced 113 min

9:00pm Take Me Somewhere Nice 91 min

LARKSPUR LANDING

6:00pm Flatland 117 min

6:15pm 5@5 Just in Time to See the Sun 67 min

8:45pm From Wounded Knee to Standing Rock: A Reporter’s Journey 90 min

9:00pm The MisEducation of Bindu 92 min

FRIDAY OCT 11

RAFAEL

2:00pm Flesh Out 94 min

3:30pm The Lure of This Land 90 min

4:45pm This Little Land of Mines 102 min

6:15pm De Lo Mio 73 min

6:30pm The Two Popes 125 min

8:00pm Les misérables 102 min

9:00pm 5@5 Just in Time to See the Sun 67 min

SEQUOIA

11:30am Waves 135 min

2:00pm Take Me Somewhere Nice 91 min

2:45pm And Then We Danced 113 min

5:00pm Dolemite Is My Name 118 min

6:00pm The Report 118 min

8:00pm The Truth 106 min

9:15pm The Hi De Ho Show 90 min

LARK THEATRE

11:00am 37 Seconds 115 min

2:00pm Little Joe 105 min

5:30pm South Mountain 75 min

8:00pm Beanpole 130 min

LARKSPUR LANDING

11:00am The Cat and the Moon 114 min

2:15pm Fourteen 94 min

3:15pm Serendipity 76min

5:00pm Noah Land 109 min

6:00pm 5@5 Night Hunting Time 80 min

8:00pm A First Farewell 88 min

8:30pm Animals 109 min

PACIFIC FILM ARCHIVE

3:00pm The Cave 96 min

5:30pm Aurora 105 min

OLD MILL PARK

7:00pm Coraline 100 min

 

SATURDAY OCT 12

RAFAEL

11:30am State of the Industry Panel 90min

12:00pm Öndög 97 min

12:30pm Chuskit 89 min

2:00pm The Great 14th 82 min

2:45pm The Truth 106 min

3:00pm Master Class: Laura Dern 75 min

5:00pm The Unbearable Lightness of Being 171 min

6:30pm Marriage Story 166 min

9:00pm Arid Cut 116 min

SEQUOIA

11:00am The Two Popes 125 min

11:15am As the World Toons 77 min

1:45pm Team Marco 92 min

2:15pm Les misérables 102 min

4:30pm Blackbird 122 min

5:00pm Days of the Bagnold Summer 111 min

7:30pm A Hidden Life 173 min

LARK THEATRE

2:00pm Flatland 117 min

5:15pm The Report 118 min

8:15pm Why Can’t I Be Me? Around You 93 min

LARKSPUR LANDING

11:00am South Mountain 75 min

11:45am Aurora 105 min

2:00pm This Little Land of Mines 102 min

3:00pm The Cat and the Moon 114 min

6:15pm Driveways 83 min

7:30pm De Lo Mio 73 min

9:00pm The Remix: Hip Hop X Fashion 67 min

PACIFIC FILM ARCHIVE

12:00pm Coup 53 120 min

3:15pm Varda by Agnès 115 min

OUTDOOR ART CLUB

2:30pm Workshop: From Concept to Story to Screen 120 min

TENNESSEE VALLEY TRAIL

10:00am Active Cinema Hike

 

SUNDAY OCT 13

RAFAEL

11:00am Days of the Bagnold Summer 86 min

11:15am Fresh & Fearless 83 min

11:30am You Gave Me a Song: The Life and Music of Alice Gerrard 78 min

1:30pm The Artist’s Wife 94 min

1:45pm ¡Viva los Niños! 86 min

2:00pm Stop the Presses!: Memos from the Fourth Estate 87 min

4:30pm Ford v Ferrari 177 min

SEQUOIA

11:00am Marriage Story 136 min

11:15am Blackbird 97 min

2:00pm Rémi, Nobody’s Boy 108 min

2:00pm The Aeronauts 101 min

5:00pm Motherless Brooklyn 169 min

LARK THEATRE

11:00am Phil Tippett: Mad Dreams and Monsters 80 min

2:00pm A Conversation with Barbara Rush 75 min

5:00pm A Hidden Life 173 min

LARKSPUR LANDING

11:00am A First Farewell 88 min

11:45am My Friend Fela 92 min

2:15pm Fourteen 94 min

2:45pm Amra and the Second Marriage 95 min

5:15pm 5@5 Festival Faves 100 min

5:30pm 39ó 71 min

OUTDOOR ART CLUB

11:00am Variety Screenwriters to Watch 90 min

 

SWEETWATER MUSIC HALL

FRIDAY OCT 4

CONCERT – Johnny & June Forever

9:00pm (doors open 8pm)

SATURDAY OCT 5

MIND THE GAP SUMMIT (con’d) 10:00am

CONCERT – Hayes Carll

9:00pm (doors open 8pm)

SUNDAY OCT 6

DIRECTOR’S FORUM 12:00pm

CONCERT – Ace of Cups & Friends

8:00pm (doors open 7pm)

MONDAY OCT 7

CONCERT – Petra Hanson & Gaijin a Go-Go

8:00pm (doors open 7pm)

TUESDAY OCT 8

CONCERT – Little Hurricane

8:00pm (doors open 7pm)

WEDNESDAY OCT 9

CONCERT – TBA

8:00pm (doors open 7pm)

THURSDAY OCT 10

CONCERT – Alice Gerrard & Friends

8:00pm (doors open 7pm)

FRIDAY OCT 11

CONCERT – TBA

8:00pm (doors open 7pm)

SATURDAY OCT 12

FREE SCREENING – 1:00pm

Mamma Mia! (108 min)

CONCERT – TBA

8:00pm (doors open 7pm)

 

Categories: MVFF